Category Archives: News and Events

The Perth Pirates Dragon Boat Club 2017 Claisebrook Challenge

The Perth Pirates Dragon Boat Club invite all DBWA clubs to participate in the 2017 Claisebrook Challenge with all proceeds going to Telethon.  Race date is Sunday 10th September 2017.

It is a high profile race 12 km race from Maylands to Claisebrook Cove (East Perth) and back.  Boats will be provided.

This is a great event for the promotion of Dragon Boating and for the support of a worthy cause.  Please see details and entry form provided at the link below.

Claisebrook Challenge – Invitation and Race Details – 2017

Cheer on our Aurora Juniors and U24s!

There are only a few weeks left until our Junior and U24 Auroras depart for France to compete at the World Dragon Boat Championships.  For the majority of our young WA paddlers, this will be their first time competing at the Worlds.

These young athletes are training several days per week, with paddling sessions of up to 10km or more (including in single-craft, such as a kayak or TK1), and gym sessions are also part of their weekly training requirements.  Please be sure to cheer them on and give words of encouragement during this critical training period!  Support is very welcome during this time when the training is hard and the days are cool and daylight hours are short!

Our Juniors and U24 Auroras are listed here, along with their photos.

The World Championships for the Juniors and U24 will be held 27-30 July 2017 in France.  The World Championships for the Premier and Senior crews will be held in October, in China.

Congratulations, Indian Ocean crew!

Congratulations to the Indian Ocean dragon boat club for their excellent results at the recent Hong  Kong International Dragon Boat Festival!  The team fielded women’s, mixed and open crews and participated in some fun races too. Lots of fun was had by all, and great results were celebrated by the entire crew.  Results and photos below!

Race Result – June 2nd, 10’s racing:

  • 200m International Womens Championship – Made Semi Final
  • 200m International Mixed Championship – Grand Final (4th)
  • 200m International Open Championship – Grand Final

Race Result – June 3rd, 20’s Racing:

  • 400m International Mixed Championship – Grand Final (5th)
  • 400m International Open Championship – Grand Final (5th)
  • San Miguel Dry Land Dragon Boat Challenge – 2nd Place (fun event)

Race Result – June 4th, 20’s racing:

  • 400m International Open Grand Championship – Made Semi Final
  • 400m International Mixed Grand Championship – Heat 1
  • Red Bull Dragon Roar International Open – 3rd Place (fun event)

The team under the decorative archway entrance to the Hong Kong Dragon Boat festival (below)

The ladies crew

The gents come 2nd in the ‘land based challenge’ (paddling on an ergo machine)

At the wind-up dinner for all clubs and competitors

Congratulations, Cockburn ladies!

Congratulations to the Cockburn ladies crew who competed at the 2017 Australian Championships in Albury-Wodonga!

Due to various factors, this small crew of paddlers were the only participants representing WA at the Nationals this year.   Vivienne Wigg was also honoured as the WA flag bearer for the event.

The ladies did a great job. They competed as Senior A paddlers, despite being a crew made up of mostly Senior C and Senior B members, and made it not only to the semi-finals in both their 200m and 500m events, but finished 7th out of 17 teams in the 200m x 10s boat event!  Great work, ladies!  Congratulations!

The ladies team consisted of:

  • Barbara Harris
  • Bernie Constable
  • Carlie Byrne
  • Cherie Cobban
  • Chris Martin
  • Hermie Bourchier
  • Lyn Paul
  • Lynne Kostanic
  • Maggie Marshall
  • Ruth Dennis
  • Sharon Corsbie
  • Vivienne Wigg (also WA flag bearer)

Dates – 2017 World & 2018 Australian Championships

The dates and location of  the 2018 Australian Championships has been announced.  It will be held in Penrith, NSW from 4-9 April 2018.

The Junior and U24 Auroras will be competing at the World Championships in Divonne-les-Bain, France from 27-30 July 2017.

The Premier and Senior Auroras will be competing at the World Championships in Kunming, China from 18-23 October 2017.

Indian Ocean crew to compete in Hong Kong

Best of luck to the Indian Ocean Dragon Boat Club (IOD), which is sending a crew to Hong Kong to compete at the Hong Kong International Dragon Boat Races!  The competition will be held in the Hong Kong harbour on 2-4 June 2017 and is expected to be an exciting event with plenty of Chinese dragon boat tradition and fanfare. (Photo: www.swaindestinations.com)

In order to maximise their crews and ability to race in multiple events, IOD put forth an EOI for paddlers from other clubs to join them and several paddlers took up the offer.  Members of the Cockburn Blades and The Lakers will be competing with IOD in Hong Kong.  Best of luck IOD crew and may you bring home some bling!

The crew members and races are as follows:

Indian Ocean Dragon Boat Club

Brian Marsden Craig Palmer Frank Sumich Geoff Burgess Gordon Waycott
Hannah Parker Hubert Hiemstra Jason Swiney Jenna Coghill Jesse Cai
Jodie Boulton Julian Freeman Julie Houghton Karen Irvine Kelly Munro
Matt Bowman Mike Rammer Osvaldo Celenza Peter Irvine Phil Moferdin
Richard Parker Ryan Allen Sandy Burgess Sarah-Jane Knowles Sue Martin

*Plus Team Managers Terry and Teresa Parker

Cockburn Blades Dragon Boat Club

Bernie Constable Carlie Byrne Kristin Priest Sharon Corsbie Simon Williams Tim Byrne

The Lakers

 Daniel Foucar

Categories entered

200m 10s racing

  • 2 x mixed 10s teams
  • 2 x open 10s teams
  • 1 x womens 10s

500m 20s racing

  • 1 x open 20s
  • 1 x mixed 20s
  • 1 x fancy dress

State Championships – 19 March 2017 – Day 2 results

Congratulations to all clubs who competed in the 2017 State Championships.  The racing was excellent, with some extremely close and exciting finishes (see photos at the bottom of this page).

The medals standing was as follows:

1,000 m races

  • Youth
    • 1st – Fremantle Cygnets
  • Women
    • 1st – Lakers
    • 2nd – Amazons
  • Mixed
    • 1st – Indian Ocean
    • 2nd – Cockburn Blades
    • 3rd – Forza

500 m races (10s)

  • Womens 10s
    • 1st – Perth Pirates
    • 2nd – Cockburn Blades
    • 3rd – TIED – Forza and Lakers
  • Mixed 10s
    • 1st – Lakers
    • 2nd – Cockburn
    • 3rd – Forza
  • Open 10s
    • 1st – Lakers
    • 2nd – Indian Ocean
    • 3rd – Forza
  • Youth 10s
    • 1st – Lakers Youth
    • 2nd – Fremantle Cygnets – Team 1
    • 3rd – Fremantle Cygnets – Team 2
  • Womens 20s
    • 1st – Lakers
    • 2nd – Cockburn
    • 3rd – Fremantle
  • Mixed 20s
    • 1st – Cockburn Blades
    • 2nd – Lakers
    • 3rd – Indian Ocean
  • Open 20s
    • 1st – Lakers
    • 2nd – Indian Ocean
  • Youth 20s
    • 1st – Lakers Youth
    • 2nd – Fremantle Cygnets
Team Gold Silver Bronze Total
Lakers 5 1 1  6
Cockburn 1 4  5
Indian Ocean 1 2 1  4
Fremantle Cygnets 1 2 1  4
Forza 4  4
Lakers Youth 2  2
Perth Pirates 1  1
Fremantle Swan 1  1
Amazons 1  1

 

The race times for the heats are available here:

Photos of some of the great finishes of the day are below.  Note that the finishing tower photos tend to ‘stretch’ the boats and have a level of distortion that is necessary to distinguish the order in which boats crossed the line.  The best way to view these photos is to see how much of the dragon’s nose, head or neck is in front of the following boat and you will quickly realise how close these races were!

Closest finish of the day: Race 25 – Lakers Youth (1st) and Fremantle Cygnets (2nd) who were separated by 0.040 of a second!

 

 

 

 

 

Race 3 – Mixed 10s x 500m, heat 1

 

 

 

 

Race 7 – Mixed 10s x 500m, heat 2

 

 

 

Race 19 – Mixed 20s x 500m, heat 2

State Championships – 12 March 2017 – Day 1 results

Congratulations to all the medal winners for Day 1 of the 2017 State Championships!  The racing was 200m, with both 10s and 20s crews.  The day was filled with excellent racing and ‘electricity’ was literally in the air as the race day finished with a lightning storm and torrential downpour!

The medal standings were as follows:

2,000 m races

  • Youth
    • 1st – Fremantle Cygnets
  • Women
    • 1st – Lakers
    • 2nd – Amazons
  • Mixed
    • 1st – Indian Ocean
    • 2nd – Forza
    • 3rd – Cockburn

200 m races (10s)

  • Womens 10s
    • 1st – TIED – Cockburn & Perth Pirates
    • 3rd – Lakers
  • Mixed 10s
    • 1st – Lakers
    • 2nd – Cockburn
    • 3rd – Forza
  • Open 10s
    • 1st – Lakers
    • 2nd – Indian Ocean
    • 3rd – Forza
  • Youth 10s
    • 1st – Lakers Youth
    • 2nd – Fremantle Cygnets – Team 1
    • 3rd – Fremantle Cygnets – Team 2
  • Womens 20s
    • 1st – Lakers
    • 2nd – Cockburn
    • 3rd – Fremantle
  • Mixed 20s
    • 1st – Lakers
    • 2nd – Indian Ocean
    • 3rd – Cockburn
  • Open 20s
    • 1st – Indian Ocean
    • 2nd – Lakers
  • Youth 20s
    • 1st – Lakers Youth
    • 2nd – Fremantle Cygnets
Team Gold Silver Bronze Total
Lakers 5 1 2 7
Cockburn 1 2 2 5
Indian Ocean 2 2 4
Fremantle Cygnets 1 2 1 4
Forza 1 2 3
Lakers Youth 2 2
Perth Pirates 1 1
Fremantle Swan 1 1
Amazons 1 1

The race times, below, have been grouped by race (i.e. all three heats of a race are together).  Sorry, the last heat of the day (Youth) didn’t have a printed result available.