Category Archives: DBWA News

First Aid/CPR Courses – for current and aspiring sweeps and coaches

It is an AusDBF requirement for all coaches and sweeps to have and retain first aid accreditation.  The required course is nationally accredited and is known as ‘Provide First Aid’.
DBWA intends to run the Provide First Aid course in November 2017 and May 2018.  The exact dates will be confirmed when final arrangements are made with the presenter.
These courses are to intended to assist coaches and sweeps in that capacity and are available ONLY to current coaches and sweeps and to those individuals who have demonstrated commitment to becoming a coach or sweep (e.g. have been selected for the coaching course, or are actively pursuing sweep accreditation).
Please forward any questions about the course or eligibility to Laura Hughes,.

Congratulations, Cockburn ladies!

Congratulations to the Cockburn ladies crew who competed at the 2017 Australian Championships in Albury-Wodonga!

Due to various factors, this small crew of paddlers were the only participants representing WA at the Nationals this year.   Vivienne Wigg was also honoured as the WA flag bearer for the event.

The ladies did a great job. They competed as Senior A paddlers, despite being a crew made up of mostly Senior C and Senior B members, and made it not only to the semi-finals in both their 200m and 500m events, but finished 7th out of 17 teams in the 200m x 10s boat event!  Great work, ladies!  Congratulations!

The ladies team consisted of:

  • Barbara Harris
  • Bernie Constable
  • Carlie Byrne
  • Cherie Cobban
  • Chris Martin
  • Hermie Bourchier
  • Lyn Paul
  • Lynne Kostanic
  • Maggie Marshall
  • Ruth Dennis
  • Sharon Corsbie
  • Vivienne Wigg (also WA flag bearer)

Indian Ocean crew to compete in Hong Kong

Best of luck to the Indian Ocean Dragon Boat Club (IOD), which is sending a crew to Hong Kong to compete at the Hong Kong International Dragon Boat Races!  The competition will be held in the Hong Kong harbour on 2-4 June 2017 and is expected to be an exciting event with plenty of Chinese dragon boat tradition and fanfare. (Photo: www.swaindestinations.com)

In order to maximise their crews and ability to race in multiple events, IOD put forth an EOI for paddlers from other clubs to join them and several paddlers took up the offer.  Members of the Cockburn Blades and The Lakers will be competing with IOD in Hong Kong.  Best of luck IOD crew and may you bring home some bling!

The crew members and races are as follows:

Indian Ocean Dragon Boat Club

Brian Marsden Craig Palmer Frank Sumich Geoff Burgess Gordon Waycott
Hannah Parker Hubert Hiemstra Jason Swiney Jenna Coghill Jesse Cai
Jodie Boulton Julian Freeman Julie Houghton Karen Irvine Kelly Munro
Matt Bowman Mike Rammer Osvaldo Celenza Peter Irvine Phil Moferdin
Richard Parker Ryan Allen Sandy Burgess Sarah-Jane Knowles Sue Martin

*Plus Team Managers Terry and Teresa Parker

Cockburn Blades Dragon Boat Club

Bernie Constable Carlie Byrne Kristin Priest Sharon Corsbie Simon Williams Tim Byrne

The Lakers

 Daniel Foucar

Categories entered

200m 10s racing

  • 2 x mixed 10s teams
  • 2 x open 10s teams
  • 1 x womens 10s

500m 20s racing

  • 1 x open 20s
  • 1 x mixed 20s
  • 1 x fancy dress

State Championships – 19 March 2017 – Day 2 results

Congratulations to all clubs who competed in the 2017 State Championships.  The racing was excellent, with some extremely close and exciting finishes (see photos at the bottom of this page).

The medals standing was as follows:

1,000 m races

  • Youth
    • 1st – Fremantle Cygnets
  • Women
    • 1st – Lakers
    • 2nd – Amazons
  • Mixed
    • 1st – Indian Ocean
    • 2nd – Cockburn Blades
    • 3rd – Forza

500 m races (10s)

  • Womens 10s
    • 1st – Perth Pirates
    • 2nd – Cockburn Blades
    • 3rd – TIED – Forza and Lakers
  • Mixed 10s
    • 1st – Lakers
    • 2nd – Cockburn
    • 3rd – Forza
  • Open 10s
    • 1st – Lakers
    • 2nd – Indian Ocean
    • 3rd – Forza
  • Youth 10s
    • 1st – Lakers Youth
    • 2nd – Fremantle Cygnets – Team 1
    • 3rd – Fremantle Cygnets – Team 2
  • Womens 20s
    • 1st – Lakers
    • 2nd – Cockburn
    • 3rd – Fremantle
  • Mixed 20s
    • 1st – Cockburn Blades
    • 2nd – Lakers
    • 3rd – Indian Ocean
  • Open 20s
    • 1st – Lakers
    • 2nd – Indian Ocean
  • Youth 20s
    • 1st – Lakers Youth
    • 2nd – Fremantle Cygnets
Team Gold Silver Bronze Total
Lakers 5 1 1  6
Cockburn 1 4  5
Indian Ocean 1 2 1  4
Fremantle Cygnets 1 2 1  4
Forza 4  4
Lakers Youth 2  2
Perth Pirates 1  1
Fremantle Swan 1  1
Amazons 1  1

 

The race times for the heats are available here:

Photos of some of the great finishes of the day are below.  Note that the finishing tower photos tend to ‘stretch’ the boats and have a level of distortion that is necessary to distinguish the order in which boats crossed the line.  The best way to view these photos is to see how much of the dragon’s nose, head or neck is in front of the following boat and you will quickly realise how close these races were!

Closest finish of the day: Race 25 – Lakers Youth (1st) and Fremantle Cygnets (2nd) who were separated by 0.040 of a second!

 

 

 

 

 

Race 3 – Mixed 10s x 500m, heat 1

 

 

 

 

Race 7 – Mixed 10s x 500m, heat 2

 

 

 

Race 19 – Mixed 20s x 500m, heat 2

State Championships – 12 March 2017 – Day 1 results

Congratulations to all the medal winners for Day 1 of the 2017 State Championships!  The racing was 200m, with both 10s and 20s crews.  The day was filled with excellent racing and ‘electricity’ was literally in the air as the race day finished with a lightning storm and torrential downpour!

The medal standings were as follows:

2,000 m races

  • Youth
    • 1st – Fremantle Cygnets
  • Women
    • 1st – Lakers
    • 2nd – Amazons
  • Mixed
    • 1st – Indian Ocean
    • 2nd – Forza
    • 3rd – Cockburn

200 m races (10s)

  • Womens 10s
    • 1st – TIED – Cockburn & Perth Pirates
    • 3rd – Lakers
  • Mixed 10s
    • 1st – Lakers
    • 2nd – Cockburn
    • 3rd – Forza
  • Open 10s
    • 1st – Lakers
    • 2nd – Indian Ocean
    • 3rd – Forza
  • Youth 10s
    • 1st – Lakers Youth
    • 2nd – Fremantle Cygnets – Team 1
    • 3rd – Fremantle Cygnets – Team 2
  • Womens 20s
    • 1st – Lakers
    • 2nd – Cockburn
    • 3rd – Fremantle
  • Mixed 20s
    • 1st – Lakers
    • 2nd – Indian Ocean
    • 3rd – Cockburn
  • Open 20s
    • 1st – Indian Ocean
    • 2nd – Lakers
  • Youth 20s
    • 1st – Lakers Youth
    • 2nd – Fremantle Cygnets
Team Gold Silver Bronze Total
Lakers 5 1 2 7
Cockburn 1 2 2 5
Indian Ocean 2 2 4
Fremantle Cygnets 1 2 1 4
Forza 1 2 3
Lakers Youth 2 2
Perth Pirates 1 1
Fremantle Swan 1 1
Amazons 1 1

The race times, below, have been grouped by race (i.e. all three heats of a race are together).  Sorry, the last heat of the day (Youth) didn’t have a printed result available.

Congratulations, Auroras!

Congratulations to all the paddlers who tried out for the Auroras, the Australian national dragon boat team!  The WA paddlers were very successful during this selection campaign.  In August the fitness tests were run and 100% of all WA paddlers who tried out were invited to the selection camps which were held over east in the last quarter of 2016.  This in itself is a significant achievement and a credit to all the paddlers who strived to meet the challenging fitness benchmarks.

The Aurora selection camp was typically rigorous and of the 25 WA paddlers who competed for a spot on the team, 19 were selected for the Auroras crew and another two are on standby, in case someone is injured or must withdraw from the team.  For WA to have nearly 76% of those who tried out make the Aurora team is a huge accomplishment and reflective of the quality of paddlers in this State.

Although each paddler who tried out has personally dedicated significant time and effort to reach an elite level, it is only through the ongoing support and assistance of the clubs, coaches and team mates that the WA paddlers have been able to achieve such success.  DBWA extends a big ‘thank you’ to all paddlers and members for your support and encouragement of the paddlers who strive to compete at an elite level — it would not be possible without you!

The 2017 World Championships have been divided into two events this year, with the U16, U18 and U24s heading to Divonne-Les-Bains France from 27-30 July, and the Premier and Senior crews competing in Kunming, Yunnan Province, China between 18-23 October.

This separation of age categories has provided AusDBF with an opportunity to do something that is not usually possible – and that is to allow members in the Premier Auroras team to also be eligible for the U24 team.  A second EOI was sent out and three of our WA members were selected to compete in this category; two of which had also been selected for the Premier team (Brad and Steve Smit), with Chloe Tindal being added to the team.  WA now has representatives across all Auroras divisions.

The WA paddlers are shown below, along with their details.  Anyone interested in learning more about the Auroras can for more information.

Name Club Photo No of times selected as Aurora
Amelia Anderson

Junior Under 16

MDBC   1st time
Elsie Edmonds

Junior Under 16

Denmark   1st time
Jake Harris

Junior Under 16 (standby)

Denmark   1st time
Jana Hughes

Junior Under 16 (standby)

Denmark   1st time
Emma Troncone

Junior Under 16

FSDBC   1st time
Julia Ward

Junior Under 18

Lakers   1st time
Bradley Smits

U24 and Premier

Lakers   1st time
Steven Smits

U24 and Premier

Lakers   1st time
Chloe Tindal

U24

FSDBC   2nd time
Daniel Foucar

Premier

Lakers   3rd time (Canada, Asian, China)
Carlie Byrne

Senior A

CDBC   1st time
Tanya Cobban

Senior A

FSDBC   1st time
Sharon Corsbie

Senior A

CDBC   1st time
Kim Mahony

Senior A

FSDBC   2nd time (Canada, China)
Heather Masters

Senior A

FSDBC   1st time
Kristin Priest

Senior A

CDBC   2nd time (Canada, China)
Suzy Cammilleri

Senior B

FSDBC   2nd time (Canada, China)
Joanne Dixon

Senior B

FSDBC   2nd time (Canada, China)
Vivienne Wigg

Senior B

CDBC   1st time
John Beinke

Senior C

Lakers   2nd time (Canada, China)
Keith Parker

Senior C

Lakers   1st time