Category Archives: DBWA News

One month to go – Senior Auroras

Only one month to go before the Senior Auroras will be on the water in China!  The World Nations Dragon Boat Championships runs from 18-23 October in Kunming, China.

Training sessions are now up to six on-water paddling workouts per week, and two gym sessions.  Everyone is very fit and committed to their team and training, and are looking forward to the championships.  A big ‘THANK YOU‘ from all the WA Auroras to their clubs and club team mates for all the support, encouragement, fund-raising and enthusiasm that has been shared with them on their journey to the Worlds!

See our WA Auroras here.

Congratulations, Junior & Youth Auroras!

DBWA is very proud to announce the results of the Aurora Junior and Youth crews that competed in France at the World Nations Dragon Boat Championships.

Our WA paddlers were:

  • U16 – Amelia Anderson, Elsie Edmonds, Emma Troncone
  • U18 – Julia Ward
  • U24 – Brad Smits, Steven Smits, Chloe Tindal

The medals won were:
GOLD – 7
SILVER – 10
BRONZE – 8

The age categories and events in which medals were won are listed below.

medal U16 U18 U24
Gold 2km women’s 10s
2km mixed 10s
2km open 10s
500m women’s 10s
500m open 10s
200m women 10s
200m women’s10s
Silver 2km women’s 10s
500m women’s 10s
500m mixed 10s
200m women’s 10s
200m mixed 10s
200m open10s
2km women’s 10s
500m women’s 10s
200m women’s10s
200m open20s
Bronze 500m mixed 10s
200m mixed 10s
 500m open 20s 2km women’s 10s
2km mixed 20s
500m mixed 20s
500m women’s 10s
200m mixed 20s

State Team – Expressions of Interest – closes 30 Sept 17

DBWA is now accepting Expressions of Interest (EOIs) for the State Team.  The selected crews will compete at the 2018 Australian Dragon Boat Championships (Lake Kawana, Sunshine Coast QLD, 3-8 March 2018).  At a minimum, DBWA is very keen to put forward Junior, Premier and Senior A crews, but the preference is to be able to enter teams in all age categories.  It is hoped that paddlers will encourage each other to submit an EOI to try out for the team.

EOIs are to be submitted before 30 September 2017 by going to the Jotform link below and completing the required questionnaire. Paddlers who are currently on the Australian Nationals team (Auroras) must still submit an EOI, but do not need to do the initial bench marking.

Remember, you cannot fail these tests!  They are simply benchmarks; the coaches will be looking for you to improve on your tests each time you do them.  So there is no need to be afraid — everyone is very supportive of one another and the coaches will help you through the testing process.  If you have any concerns about the testing (e.g. have bad knees or injury), please , DBWA Coaching Director, to discuss.

Paddlers should note the slight decrease to the weights for the upright row.  It has been decided to decrease the weight in the hope of allowing people to achieve higher numbers within the 2 minutes.  The 10kg will be used in preference to the 20kg bar, as people are likely to have more access to the lighter-weight bar.

Please read the following information and watch the videos to understand the technique to be used for the tests.

1. Upright row with bounce (Not Strict) – in 2 mins

The start of the video shows approximate width of hands; they should be just inside your hip width. There are two ways of doing the move. The first three moves uses a single bounce with stopping between each one. The last few seconds of the video shows a double bounce, with no stopping between the repetitions.

The main things to remember are:

  • Keep your hands close to your body throughout the move.
  • Keep your elbows above (higher) than the weight.
  • Don’t go any lower than the point where you have straight arms/body – your hands do not go past your knees.
  • This is more of a leg exercise than an arm exercise (see below).

The arms control the move, but it is the leg drive which allows the weight to be lifted up to the level of the arm pit. If you do not go to straight arms at the bottom, or bring the weight up to your armpit with your elbows high, that rep will not count.

2. Push ups

You can use this clip to practise the 3 sec cadence that will be used on testing day.  Remember, it is full push ups on your toe and making sure your elbows bend to create a right angle (i.e. no partial push ups). On the day, to help ensure this, you will partner up with another paddler, who will then put their fist on the ground at your sternum position.  The push up will involve lowering yourself so that your sternum touches their fist time (i.e. one touch per push up). If you do not do the correct technique, you will get a warning.  If one’s technique is lost for a second time, then that will be the count for the maximum number of repetitions.

3. Sit ups – in 2 mins

For this you are looking to ensure your shoulder blades touch the ground each time, and your elbows touch the top half of your legs each time. If you do not do full technique that sit up will not count. See the video below for the correct hand position for junior and senior women, and for men, as they are all different.

4. Beep test – to end of level stated

The distance is 20m on hard ground (e.g. pavement) or 19m on grass.  The beep test requires one to run in a straight line, then rapidly change direction, once they get to the line. One has to touch the line before the beep to be counted.  You cannot start running again until the next beep, so it helps to practice your timing. If you miss the line once, you will get a warning.  If you miss touching the very next line, that will be recorded as your level.  NOTE: if you have bad knees, please get a doctor’s note and liaise with , DBWA Coaching Director, to discuss and arrange for alternate testing (e.g. ergo testing) to be done. .

It may help reading up on techniques that can help with your beep test performance.  Turning on the line is a skill, and it helps to practice it.

5. Plank – 3 mins

The plank is to be done on elbows and toes, with the body straight between shoulders and heels.  If your bottom raises, you will be warned.  On the second warning you will be considered out and your time will be recorded.  Likewise, once any part of your body drops to the floor (e.g. knee, chest) that will be marked as your time.

First Aid/CPR Courses – for current and aspiring sweeps and coaches

It is an AusDBF requirement for all coaches and sweeps to have and retain first aid accreditation.  The required course is nationally accredited and is known as ‘Provide First Aid’.
DBWA intends to run the Provide First Aid course in November 2017 and May 2018.  The exact dates will be confirmed when final arrangements are made with the presenter.
These courses are to intended to assist coaches and sweeps in that capacity and are available ONLY to current coaches and sweeps and to those individuals who have demonstrated commitment to becoming a coach or sweep (e.g. have been selected for the coaching course, or are actively pursuing sweep accreditation).
Please forward any questions about the course or eligibility to Laura Hughes,.

Congratulations, Cockburn ladies!

Congratulations to the Cockburn ladies crew who competed at the 2017 Australian Championships in Albury-Wodonga!

Due to various factors, this small crew of paddlers were the only participants representing WA at the Nationals this year.   Vivienne Wigg was also honoured as the WA flag bearer for the event.

The ladies did a great job. They competed as Senior A paddlers, despite being a crew made up of mostly Senior C and Senior B members, and made it not only to the semi-finals in both their 200m and 500m events, but finished 7th out of 17 teams in the 200m x 10s boat event!  Great work, ladies!  Congratulations!

The ladies team consisted of:

  • Barbara Harris
  • Bernie Constable
  • Carlie Byrne
  • Cherie Cobban
  • Chris Martin
  • Hermie Bourchier
  • Lyn Paul
  • Lynne Kostanic
  • Maggie Marshall
  • Ruth Dennis
  • Sharon Corsbie
  • Vivienne Wigg (also WA flag bearer)

Indian Ocean crew to compete in Hong Kong

Best of luck to the Indian Ocean Dragon Boat Club (IOD), which is sending a crew to Hong Kong to compete at the Hong Kong International Dragon Boat Races!  The competition will be held in the Hong Kong harbour on 2-4 June 2017 and is expected to be an exciting event with plenty of Chinese dragon boat tradition and fanfare. (Photo: www.swaindestinations.com)

In order to maximise their crews and ability to race in multiple events, IOD put forth an EOI for paddlers from other clubs to join them and several paddlers took up the offer.  Members of the Cockburn Blades and The Lakers will be competing with IOD in Hong Kong.  Best of luck IOD crew and may you bring home some bling!

The crew members and races are as follows:

Indian Ocean Dragon Boat Club

Brian Marsden Craig Palmer Frank Sumich Geoff Burgess Gordon Waycott
Hannah Parker Hubert Hiemstra Jason Swiney Jenna Coghill Jesse Cai
Jodie Boulton Julian Freeman Julie Houghton Karen Irvine Kelly Munro
Matt Bowman Mike Rammer Osvaldo Celenza Peter Irvine Phil Moferdin
Richard Parker Ryan Allen Sandy Burgess Sarah-Jane Knowles Sue Martin

*Plus Team Managers Terry and Teresa Parker

Cockburn Blades Dragon Boat Club

Bernie Constable Carlie Byrne Kristin Priest Sharon Corsbie Simon Williams Tim Byrne

The Lakers

 Daniel Foucar

Categories entered

200m 10s racing

  • 2 x mixed 10s teams
  • 2 x open 10s teams
  • 1 x womens 10s

500m 20s racing

  • 1 x open 20s
  • 1 x mixed 20s
  • 1 x fancy dress

State Championships – 19 March 2017 – Day 2 results

Congratulations to all clubs who competed in the 2017 State Championships.  The racing was excellent, with some extremely close and exciting finishes (see photos at the bottom of this page).

The medals standing was as follows:

1,000 m races

  • Youth
    • 1st – Fremantle Cygnets
  • Women
    • 1st – Lakers
    • 2nd – Amazons
  • Mixed
    • 1st – Indian Ocean
    • 2nd – Cockburn Blades
    • 3rd – Forza

500 m races (10s)

  • Womens 10s
    • 1st – Perth Pirates
    • 2nd – Cockburn Blades
    • 3rd – TIED – Forza and Lakers
  • Mixed 10s
    • 1st – Lakers
    • 2nd – Cockburn
    • 3rd – Forza
  • Open 10s
    • 1st – Lakers
    • 2nd – Indian Ocean
    • 3rd – Forza
  • Youth 10s
    • 1st – Lakers Youth
    • 2nd – Fremantle Cygnets – Team 1
    • 3rd – Fremantle Cygnets – Team 2
  • Womens 20s
    • 1st – Lakers
    • 2nd – Cockburn
    • 3rd – Fremantle
  • Mixed 20s
    • 1st – Cockburn Blades
    • 2nd – Lakers
    • 3rd – Indian Ocean
  • Open 20s
    • 1st – Lakers
    • 2nd – Indian Ocean
  • Youth 20s
    • 1st – Lakers Youth
    • 2nd – Fremantle Cygnets
Team Gold Silver Bronze Total
Lakers 5 1 1  6
Cockburn 1 4  5
Indian Ocean 1 2 1  4
Fremantle Cygnets 1 2 1  4
Forza 4  4
Lakers Youth 2  2
Perth Pirates 1  1
Fremantle Swan 1  1
Amazons 1  1

 

The race times for the heats are available here:

Photos of some of the great finishes of the day are below.  Note that the finishing tower photos tend to ‘stretch’ the boats and have a level of distortion that is necessary to distinguish the order in which boats crossed the line.  The best way to view these photos is to see how much of the dragon’s nose, head or neck is in front of the following boat and you will quickly realise how close these races were!

Closest finish of the day: Race 25 – Lakers Youth (1st) and Fremantle Cygnets (2nd) who were separated by 0.040 of a second!

 

 

 

 

 

Race 3 – Mixed 10s x 500m, heat 1

 

 

 

 

Race 7 – Mixed 10s x 500m, heat 2

 

 

 

Race 19 – Mixed 20s x 500m, heat 2

State Championships – 12 March 2017 – Day 1 results

Congratulations to all the medal winners for Day 1 of the 2017 State Championships!  The racing was 200m, with both 10s and 20s crews.  The day was filled with excellent racing and ‘electricity’ was literally in the air as the race day finished with a lightning storm and torrential downpour!

The medal standings were as follows:

2,000 m races

  • Youth
    • 1st – Fremantle Cygnets
  • Women
    • 1st – Lakers
    • 2nd – Amazons
  • Mixed
    • 1st – Indian Ocean
    • 2nd – Forza
    • 3rd – Cockburn

200 m races (10s)

  • Womens 10s
    • 1st – TIED – Cockburn & Perth Pirates
    • 3rd – Lakers
  • Mixed 10s
    • 1st – Lakers
    • 2nd – Cockburn
    • 3rd – Forza
  • Open 10s
    • 1st – Lakers
    • 2nd – Indian Ocean
    • 3rd – Forza
  • Youth 10s
    • 1st – Lakers Youth
    • 2nd – Fremantle Cygnets – Team 1
    • 3rd – Fremantle Cygnets – Team 2
  • Womens 20s
    • 1st – Lakers
    • 2nd – Cockburn
    • 3rd – Fremantle
  • Mixed 20s
    • 1st – Lakers
    • 2nd – Indian Ocean
    • 3rd – Cockburn
  • Open 20s
    • 1st – Indian Ocean
    • 2nd – Lakers
  • Youth 20s
    • 1st – Lakers Youth
    • 2nd – Fremantle Cygnets
Team Gold Silver Bronze Total
Lakers 5 1 2 7
Cockburn 1 2 2 5
Indian Ocean 2 2 4
Fremantle Cygnets 1 2 1 4
Forza 1 2 3
Lakers Youth 2 2
Perth Pirates 1 1
Fremantle Swan 1 1
Amazons 1 1

The race times, below, have been grouped by race (i.e. all three heats of a race are together).  Sorry, the last heat of the day (Youth) didn’t have a printed result available.